media.infoblog.sk

Je to skutočne tak ľahké?

Publikované 27.03.2018 v 23:41 v kategórii médiá, prečítané: 24x

Médiá sú manipulované rôznymi spôsobmi, jedným z najvyužívanejších spôsobov ktoré využívajú sú: či už prostredníctvom PR pre utváranie verejnej mienky, práve nastolenou propagandou, podplatením novinárov bez akejkoľvek informácie, bez uvedenia zdrojov, šírením dezinformácií. Médiá majú tú moc, pretože čokoľvek sa dnes zverejní, či už článok, príspevok, či fotografia sa šíri raketovou rýchlosťou. Pre príklad z môjho pohľadu fotografky už len jednoduchým orezaním, či otočením fotografie vo Photoshope dochádza k jednoduchým fotomanipuláciám. Jednoducho, mierne neškodné úpravy, ktoré však čo i len ďalším zdieľaním dostávajú k širokej verejnosti, rozdúchavajú horlivé diskusie v komentároch a osoba ktorá ak si nehodlá danú informáciu absolútne overiť, jej uverí a tak tento názor daná osoba presadzuje aj v svojom okolí.

Mohla by som písať o najznámejších manipuláciách v médiách za posledné roky, ako napr.

konflikty v Sýrii a s nimi spojené fotografie a záznamy, ktoré sú buď staré alebo upravené, či škandál s maďarskou kameramankou ktorá potkla utečenca s dieťaťom v rukách, amerického vojaka ktorý mieri zbraňou na civilistu, pričom mu druhý vojak podáva vodu, čo prakticky zmenilo pri oreze pohľad na vec, či nepokoje v Taliansku, spôsobené imigrantmi.

Sú to však veľmi ľahko používané mediálne manipulácie, na ktoré im však či už občania, alebo aj známi ľudia skočia.

Jedny z najvyužívanejších slov a určených pre senzácie v článkoch sú imigranti, utečenecká kríza, EÚ, Merkelová, Trump, Kiska, extrémizmus..

Alebo len jednoduchým porovnaním titulkov, uvádzam pohľad na tú istú, dokola opakovanú tému:

Ide o porovnanie britských denníkov Daily Mail a ľavicovo orientovaného The Guardian.

Kým The Guardian sa zameriava na fakty a to, do akých extrémov sú ľudia ochotní zájsť, kým Daily Mail sa zameriava na prostú čítanosť a click- bait. Rozdiel je tiež v označovaní slov: The Guardian označuje ľudí migrantmi, kým Daily Mail imigrantmi. Rozdiel v dvoch písmenkách, tiež opačných formách migrácie, avšak už majú nálepku negatívneho významu. (migrácia- ide o pohyb jednotlivca či skupiny, kedy utekajú z cudzej zeme, do inej cudzej, imigranti prichádzajú na trvalo(dlhodobo)utekajú z určitých dôvodov z inej krajiny, do napr. našej.) [1] Avšak ide o spôsob, ktorým sa dané slovo používa. Slovo imigrant má u nás negatívnu konotáciu, keďže krajiny ich označujú vo svoj prospech pri vyvolávaní strachu občanov, keďže ich chápu ako ľudí, ktorí využívajú krajinu vo svoj prospech, užívajú si isté benefity.

Je to teda tak ťažké napísať nejaký článok ktorý sa bude virálne šíriť?

Rozhodla som sa teda zamerať na konkrétny príklad jedného článku, ktorý sa udial nie tak dávno.Ide o novinára Denníka N Jakuba Godu, ktorý pod falošným menom písal hoaxy pre portál Hlavné správy. Založil si falošný účet, napísal do redakcie že by pre nich chcel písať, avšak bez pripojenia životopisu, fotiek, nedal si na tom záležať. Šéfredaktor mu teda písanie umožnil a tak napísal komentár, ktorý bol pre nich zaujímavý a teda ho publikovali, aj s pochvalou. Hlavné správy patria medzi najvplyvnejšie médium na Slovensku a po hlbšom googlení, je možné dopátrať sa k tomu, že šírenie fake news, resp. klamanie čitateľov sa u nich dá pozorovať už viac krát.

Goda sa im už venoval aj v minulosti a zistil, že hoci to tak nemusí vyzerať, medzi články s najväčším počtom “engagements” na Facebooku patrili aj tie ich. A že i keď to tak vyzerá, nie články od SME, či Denníka N kraľujú rebríčkom. Tiež si teda všimol, že ide o kŕmenie čitateľov nedbalo spracovanými článkami, dezinformáciami. Ide teda o to, že pre nich nepracujú skutoční redaktori, či investigatívci, ktorí tvoria obsah. Jakub Goda pre nich napísal viac ako 6 článkov, kým ho nestopli.[2] Sama som si všimla, hoci Hlavné správy nemám v dennom hľadáčiku, že len ukážkovo prekladajú články a prezdieľavajú, mierne poopravia správy z iných portálov.

Toto je však len jeden z mnohých webov, ktoré klamlivým a podvodným obsahom prinášajú čitateľom správy.Môžme sa teda v danej chvíli rozhodnúť že by sme chceli písať pre akýkoľvek denník, či portál a ony nám umožnia bez predchádzajúcich skúseností, textov, fotiek či jednoducho overenia faktov? Tak ľahko si môžme zmyslieť udalosť, zločin a širiť fake news?

Podľa daných denníkov je šéfredaktor schopný publikovať texty neznámych autorov s prebratým obsahom, ide im teda skôr o senzácie a kliky. Malo by byť preto v záujme každého pozrieť sa na dané ponúknuté informácie z viacerých uhlov, resp. hlbšie pátranie v danej téme (bez ohrozenia života).

Pre príklad uvádzam niekoľko jasných účelových titulkov:


        


 


[3]



[1] Emigrant, imigrant a migrant. Aký je medzi nimi rozdiel? [online].[2016-04-09].Dostupné na: https://zn.sk/aky-rozdiel-emigrantom-imigrantom-migrantom/

[2]GODA, J.: Pod falošným menom som písal hoaxy pre Hlavné správy. [online].[2018-01-11].Dostupné na: https://dennikn.sk/995647/pod-falosnym-menom-som-pisal-hoaxy-pre-hlavne-spravy/

[3] Hlavné správy robia z Rusov šialencov, ktorí sa neboja jadrovej vojny. [online].[2018-02-05].Dostupné na: https://dennikn.sk/blog/1005671/hlavnespravy-robia-z-rusov-sialencov/

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?